Kanal Tedavisi

Endodonti ve Kanal Tedavisi ile Dişlerinizin Sinirleri Bozuksa Moral Verelim...

Endodonti; dişin köküne kadar ilerlemiş olan çürükleri ve tedavilerini inceleyen diş hekimliği dalıdır.

Kanal tedavisi nedir?
Kanal tedavisi; dişlerin içerisinde bulunan ve çene kemiğine tutunarak beslenmesini sağlayan damar-sinir ağının özel olarak dizayn edilmiş aletlerle çıkarılarak boş kalan yerinin yapay dolgu malzemeleriyle doldurulması işlemidir.

Neden kanal tedavisi yaparız ?
Dişin en dış kısmı sert mine dokusuyla kaplıdır. Mine dokusunun altında dentin tabakası ve dentin tabakasının çevrelediği dişi besleyen damarların ve sinirlerin bulunduğu pulpa dokusu vardır. Çürük minede oluştuktan sonra tükürük,gıda birikimi,asitli şekerli besinlerin fazla tüketimi sonucu zamanla ilerleyerek pulpa dokusuna yani damar-sinir ağına ulaşır. Pulpaya kadar ilerlemiş çürük şiddetli ağrıya sebep olur ve tek yol çürükle enfekte pulpanın dişten tamamen temizlenmesidir. Bakterilerle ve çürükle enfekte pulpayı temizlemek için kanal tedavisi yapılır.

Ne zaman kanal tedavisi yapılır ?
Soğuk yada sıcak bir şey içildiğinde uzun süre geçmeyen sızlamalar,gece uykudan uyandıran ağrılar,yemek yerken oluşan ağrı,dişte uzamış hissi ve üstüne ağrıdan dolayı basamama gibi şikayetlerde dişlere genellikle kanal tedavisi yapılır. Bunların yanı sıra apse yapan dişlere, ağrısız olup kemik içinde iltihap oluşturan dişlere,ağrı yapmadan seyreden derin çürüklere de kanal tedavisi yapılır.

Kanal tedavisi ne kadar sürer ve süreç nasıl işler ?
Kanal tedavisi tek seansta yapılabileceği gibi bir iki ya da üç seansta yani ortalama 1haftada yapılabilir. Bu dişin iltihabi durumuna göre değişir. Aynı zamanda dişin konumu ve kök sayısı da etkiler. Buna diş hekiminiz karar verecektir.

Tedavi sürecinde öncelikle çürük temizlenerek sinirler alınır. Sinirleri içerisinde barındıran kanallar döner başlıklı sistemlerle şekillendirilir. Döner başlıklı sistemler dişin ikincil çürük oluşumunu engelleyecek şekilde uygun şekillendirmeyi sağlar ve dişin bakterilerden tamamen arındırılmasına yardımcı olur. Bu işlemler sırasında hazırlanmış özel sıvılarla kanallar yıkanır ve temizlenir. Böylelikle diş bakterilerden ve iltihaplı,enfekte dokulardan arındırılmış olur. Eğer tek seansta bitecek bir tedaviye karar verildiyse son yıkama işleminden sonra kurutulur ve diş içerisinde boş kalan kanallar yapay ve diş dokularıyla uyumlu maddelerle doldurulur. Eğer kanal tedavisi iki-üç seans sürecekse geçici dolguyla kapatıldıktan sonra 2-3 gün aralıklarla randevu verilir ve ara seanslarda pansuman yapılır. Maksimum 10 gün gibi süre sonunda kanal tedavisi tamamlanır. Fakat apse yapmış dişlerde iltihap tamamen temizlenene kadar kanal tedavisi bitirilmez. Böyle durumlarda tedavi 1 ay sürebilir.

Kanal tedavisi yapılmazsa ne olur ?
Pulpaya kadar ulaşan çürükler pulpada bulunan sinirleri etkileyerek şiddetli ağrıya sebep olur. aynı zamanda çürükteki bakterilerle enfekte bir pulpa damarlarıyla bu bakterileri çevre dokulara yayar ve iltihaba sebep olur. yani diş apse yapar. Apse zamanla iltihapla dolar ve patlayarak ağız ortamına akmaya başlar. Bu aşamaya gelmiş bir dişi kurtarmak zordur. Apseyi yani iltihabı tamamen temizlemek zaman alır. Yüzde şişmelere ve diş kayıplarına kadar gidebilir. Bu sebeplerden dolayı çürüğü derin olan dişlerde kanal tedavisi yapılarak dişi bir süre daha ağızda kalması sağlanır ve ağrı dindirilmiş olur.


13 yıllık tecrübe, uzman hekim kadrosu İle yanınızdayız

Diş estetiği cerrahisi ve diş tedavileri üzerine bütün hizmetleri verebilen INTERANTALiA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ, görünümünden konumuna altyapısından teknolojisine kadar uluslararası standartlarda bir poliklinik olarak varlığını sürdürmektedir.