Oral Diagnoz & Radyoloji

Erken ve Doğru Teşhis Önemli... 

Oral Diagnoz (Teşhis planlama ve ilk muayene)

Diş hekimliğinde Oral Diagnoz önemlidir. Hastanemize ilk başvuru yapan hastalarımızın ilk muayenesi oral diagnoz hekimi tarafından yapılır. Burada kişinin anomnezi alınır. Yani hastaların ilk kayıtları alındıktan sonra muayeneleri ayrıntılı olarak yapılmaktadır. Genel sağlık durumu ile diş hekimliğinde risk oluşturabilecek sistemik rahatsızlıkları sorgulanır. Radyolojik tetkik gerekiyorsa radyolojiye gönderilip röntgenleri alınır. Vitalometre ile dişlerin canlılık hassasiyeti ölçülür.

Oral diagnoz aynı zamanda hastanın farkında olmadığı sistemik hastalığa bağlı bulguları tespit edebilir. Örneğin şeker hastalığına bağlı dişeti hastalığı, Behçet hastalığı, çene eklemi, tükürük bezleri, dil ve ağız içinde görülen yumuşak dokuların hastalıkların belirtileri, aynı zamanda gizli çürükler, kapanış bozuklukları, çıkmayan gömük dişler, kist ve tümörler görebilmektedir.

Oral diagnoza gelen hastalarımızın Tedavi ihtiyaçları uygun olarak tüm tedavi planlaması tespit edilir. Yapılan tedavi planlamasına uygun olarak hastalarımızı uzman hekimlere yönlendirilip tedavileri başlatılmaktadır.


Radyoloji

Periapikal Röntgenler : Daha çok tek dişin çürük ve kanal durumunu incelemek için kullanılan dijital olmayan filmlerdir. Elle tutularak çekilen bu portatif röntgen cihazı için kendinden banyolu filmler kullanılır. Günümüzde dijital röntgenlerin çıkmasında sonra bu tür filmler nadir kullanılmaktadır.

Panoramik röntgenler : Çene kemiği ve tüm dişlerin birlikte görüntülendiği bir röntgen çeşididir. Dijital olması ile kaliteli bir görüntü elde edilmekle beraber çok az radyasyonludur. Gömük dişler, kemik yeterliliği ölçümü, sinüs lifting , kistler ve implant uygulamalarında kullanılır.

RVG Röntgen : Dijital olarak bilgisayar ortamında sadece bir, iki dişin çürük ve kök durumunu görülür. Radyasyonu çok düşüktür. Bilgisayar ortamında büyültme – küçültme yapılarak bilgi sahibi olunur.

Bilgisayarlı Tomografi (BT)(CT) : Röntgen ışınları (x.ışınları) ile dokuyu ince dilimler şeklinde kesitler ile inceleyen bir tekniktir. Çenenin veya patolojik oluşumların çevre dokularla ilişkileri kistler, tümörler ve implant yapımında kemik kalınlılarını (3-4 mm) kesitler halinde daha iyi ölçmektedir.


13 yıllık tecrübe, uzman hekim kadrosu İle yanınızdayız

Diş estetiği cerrahisi ve diş tedavileri üzerine bütün hizmetleri verebilen INTERANTALiA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ, görünümünden konumuna altyapısından teknolojisine kadar uluslararası standartlarda bir poliklinik olarak varlığını sürdürmektedir.