Çocuk Diş Hekimliği ( Pedodonti )

Süt Dişi Deyip Geçmeyin... Çocuk Diş Hekimliği (Pedodonti)

Pedodonti ; doğumdan ergenlik çağına kadar olan çocukların ağız diş sağlığını hastalıklarını ve tedavilerini inceleyen çocuk diş hekimliği bilim dalıdır.

Süt dişi ve daimi diş nedir ?
Süt dişleri henüz anne sütü alma çağında çıkan bebeklik dişleridir. Sütten ek besine geçmede süt dişleri de yavaş yavaş çıkarak bebeğin çiğneme etkinliğini başlatır.
Daimi dişler ise çenenin büyümesiyle birlikte düşen süt dişlerinin yerine çıkarlar ve bireyin hayatının sonuna kadar kullanacağı dişlerdir. Yani alttan diş gelmeyecektir ve daimi dişler düşmeyecektir.

Süt dişleri ve daimi dişler ne zaman çıkar ?
Süt dişleri normal bir bebekte 6 aydan itibaren çıkmaya başlar. Öncelikle ön dişler daha sonra arkada süt azılar çıkar. Yaklaşık 72 aya kadar da ağızda kalır. 72 aydan sonra süt dişleri de düşmeye başlar.

Daimi dişler 72 ay yani 6 yaşlarında çıkmaya başlar. İlk daimi dişler 6 yaş dişleri yani birinci büyük azı dişleri en sondaki süt dişlerinin hemen yanında çıkmaya başlar. Daha sonra 6 ile 7 yaş aralığında ön süt dişleri düşerek ön daimi dişler çıkmaya başlar. Çocuk 6 ile 12 yaş aralığında ağzında hem daimi diş hem de süt dişi barındırır. En son süt dişi düşüp daimi diş çıkması da 12-13 yaş aralıklarında olur. En son daimi diş çıkması da 16 ile 24 yaş aralığında bireyden bireye farklılık gösteren 20 yaş dişleriyle olur.

Süt ve daimi dişler çıkarken rahatsızlık verir mi ?
Süt dişleri çıkarken kaşıntı hafif kızarıklık ve hafif ağrı yapabilir. Bunlar normaldir müdahele edilmesi gerekmez. Sadece diş kaşıyıcıları kullanılabilir ya da ılık ıslak bir bezle masaj yapılabilir.

Daimi dişler çıkarken süt dişleri kadar rahatsızlık vermez ama şişlik ve kızarıklık yapabilir. Bazen morarabilir. Morardığı durumlarda diş hekimine başvurulabilir. Yine masaj yapmakta yarar vardır. Bazen şiddetli ağrı ve şişlik yapabilir. Böyle bir durumda enfeksiyon kapmış demektir ve diş hekiminin muayene etmesinde fayda vardır.

Süt dişleri korunmalı mı ? Korun malıysa neden ?
Süt dişleri özellikle büyüme ve gelime çağındaki çocuklarda olduğu için yeterli beslenme açısından önemlidir. Süt dişlerinin eksikliği ya da çürük oluşu çiğneme etkinliğini etkiler ve yeterli beslenme sağlanamaz. Aynı zamanda süt dişleri altlarından gelen daimi dişlere rehberlik etmektedir. Bu yüzden düşme zamanı gelene kadar çekilmemelidir. Eğer zamanından önce çekilirse çekilen yerde boşluk oluşur ve diğer dişler bu boşluğu zamanla kapatır. Alttan gelen daimi diş çıkacak yer bulamaz gömülü kalır ya da yamuk çıkar. Bu yüzden süt dişlerinin çürümemesi için yeterli fırçalamanın yapılması eğer çürüdüyse de diş hekimi muayenesi sonucu gerekli tedavinin yapılması gerekir.

Süt dişlerine tedavi uygulanır mı ?
Elbette uygulanır. Süt dişleri de daimi dişler gibi çürür şişlik ve ağrıya sebep olabilir. Diş hekimi muayenesiyle süt dişinin erken kaybını önlemek için gerekli tedaviye karar verir ve uygular. Süt dişlerine de dolgu kanal tedavisi kaplama yapılabilir. Bazı durumlarda erken de olsa süt dişin çekimi gerekebilir. Böyle bir durumda da yer tutucu dediğimiz bir aparat hazırlanır ve süt dişi eksikliğin yarattığı boşluk korunarak çapraşıklık önlenir.

Çocuklara ne gibi tedaviler uygulanır ?
Süt dişlerine çürük oluşmadan koruma tedavileri yapılabilir. Flor vernikleme jel uygulama gibi tedaviler çürüksüz dişlerin korunmasına çürüğün önlenmesine yöneliktir. Çürük oluşan süt dişlerine de kompomer dolgular yapılır. Çocukları ikna edebilmek için kompomer dolguların renkli tipleri geliştirilmiştir. Renkli dolgu olarak da geçmektedir. Kompomer daimi dişlere uygulanan kompozitlere göre özellikleri daha iyileştirilmiş bir materyaldir. Ayrıca yine yeni çıkan daimi dişleri korumak için de fissür örtücü dediğimiz dolgular yapılır. Fissür örtücüler dişin mine dokusunun zayıf oluştuğu ve çiğneme etkinliğinin asıl gerçekleştiği dişler üzerindeki en derin oluklara yani fissürlere uygulanır. Fissür örtücüler uzun yıllar çürük oluşumunu ve hassasiyeti önlemektedir. Bunların dışında süt dişlerine kanal tedavisi uygulanabilmektedir. Alttaki daimi dişlere zarar vermeyecek özel materyaller ve aletler kullanılır. Daimi dişlerdeki gibi dişin sinirleri alınarak yapay dolgu materyalleriyle doldurulur.13 yıllık tecrübe, uzman hekim kadrosu İle yanınızdayız

Diş estetiği cerrahisi ve diş tedavileri üzerine bütün hizmetleri verebilen INTERANTALiA AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞI POLİKLİNİĞİ, görünümünden konumuna altyapısından teknolojisine kadar uluslararası standartlarda bir poliklinik olarak varlığını sürdürmektedir.